Leczenie pokarmem

Leczenie dietą to nic innego jak długofalowy proces przywracania organizmowi naturalnej równowagi, tak aby sam był w stanie wykonywać to co jest jego naturalnym zadaniem – wyzdrowieć samoistnie.

Leczenie pokarmem nie jest oczywiście tak spektakularne jak leczenie lekarstwami aptecznymi. A żyjemy w świecie, w którym oczekuje się we wszystkim jak najszybszych wyników i do tego jak najmniejszym kosztem. Stąd tysiące kursów typu „Nauka tenisa w weekend” i “Jak schudnąć 10 kg w tydzień”. Stąd mamy tabletki na wszystko: na zgagę, ból głowy czy szefa-despotę.

Niestety duża część ludzi wierzy bezkrytycznie, że katowanie swojego organizmu toksynami, tłustym jedzeniem, alkoholem, mięsem nafaszerowanym hormonami pozostaje bez znaczenia o ile weźmie się później stosowną tabletkę (np. na trawienie czy zgagę).

Wszystko ma znaczenie. 

Oczywiście jeden mały grzech żywieniowy Cię nie zabije, ale wiele nawykowo powtarzanych – może już jak najbardziej.

Nasza współczesna medycyna zachodnia jest spektakularna jeśli chodzi o ratowanie życia i szybkie usuwanie objawów zagrażających życiu. Kompletnie jednak nie pochyla się nad przyczynami choroby, w przeciwieństwie do medycyny wschodniej, a w szczególności tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM).

Żeby posłużyć się alegorią – przypomina to ekipę superstrażaków, którzy błyskawicznie i z perfekcją gaszą pożar domu a następnie odjeżdżają. Domownicy dochodzą do siebie, wietrzą wnętrze, wymieniają spalone meble. Nikt jednak nie widzi, że dom jest drewniany, nie impregnowany, ze słomianym dachem. Kolejny pożar jest sprawą wyłącznie czasu. Aby go uniknąć, trzeba by przebudować całość, zaimpregnować drewno, usunąć słomę.

Nie inaczej jest z naszym organizmem. Wspaniałe osiągnięcia medycyny zachodniej mogą uratować nam życie i chwała im za to, ale nie zapewnią nam zdrowia, o ile nie zadbamy o nie sami. Jak bowiem ktoś słusznie zauważył, medycyna zachodnia zajmuje się chorobami a nie zdrowiem, zdrowie leży poza zasięgiem jej zainteresowań.

Udostępnij