user_mobilelogo

Licznik odwiedzin

© 2009-2015 by GPIUTMD

Wszystkie wpisy alfabetycznie

czwartek, 22 styczeń 2015 00:00

Mleko homogenizowane - powolny zabójca

 

Mleko jako produkt jest już samo w sobie bardzo kontrowersyjne. I zagorzali przeciwnicy i zwolennicy białego płynu mają swoje racje i ostro ich bronią. Nie wnikając w tym miejscu w szczegóły dotyczące tego wieloletniego sporu, któremu być może poświęcę oddzielny wpis, dziś po prostu napiszę:

Nie pijcie mleka homogenizowanego! 

Podobnie niewskazane jest spożywanie innych, homogenizowanych produktów. Przy czym słowo „niewskazane” jest eufemizmem, picie mleka homogenizowanego może mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia.

Otóż mleko jak wiadomo, składa się z węglowodanów, białka i tłuszczu. Tłuszcz z wodą raczej się nie łączy, a przynajmniej ładnie to nie wygląda, więc producenci żywności wpadli na pomysł homogenizacji polegającej w skrócie na tym, że tłuszcz jest rozbijany na mikroskopijne cząsteczki, które powodują, że mieszanina się emulguje, jest jednorodna i bardziej gładka, innymi słowy bardziej atrakcyjna wizualnie dla konsumenta.

W mleku, a konkretnie w cząsteczkach tłuszczu w mleku znajduje się enzym białkowy pod nazwą oksydaza ksantynowa (XO). Jest ona jednym z najmocniejszych enzymów trawiennych jakie w ogóle istnieją i często nazywany jest „krajaczem białek”. W normalnym mleku (nie poddanym procesowi homogenizacji) oksydaza ksantynowa posiada dużą cząsteczkę, która – niestrawiona, jest wydalana z organizmu wraz z kałem.

mleko Proces homogenizacji powoduje, że cząsteczka ta jest rozbita na mikrocząsteczki tak małe, że są w stanie bez wcześniejszego przetrawienia przeniknąć przez ściany żołądka i jelit na zewnątrz. I jeśli tak się stanie, taki „krajacz białek” zostaje rozprowadzony po całym ciele przez układ krwionośny i limfatyczny. Kiedy XO uwolni się ze swojego „opakowania” jakim jest mikrocząsteczka tłuszczu, atakuje ściany naczynia, w którym właśnie się znajduje prowadząc do powstania mikrorany. Innymi słowy następuje stan zapalny naczyń krwionośnych. Wówczas to nasz mądry organizm wpuszcza tam cholesterol dla „załatania” rany. Stąd już prosta droga do miażdżycy, szczególnie gdy mamy mało witaminy K2 i spożywany przez nas wapń osiada tam gdzie mu najwygodniej, czyli w tętnicach a nie w zębach i kościach. Łączy się on z cholesterolem, który pełni tam rolę plastra dla mikroranek a stąd prosta już droga do wyhodowania sobie blaszki miażdżycowej.

Coraz częściej mówi się o tym, że jedną z głównych przyczyn miażdżycy jest nie tyle spożywanie pokarmów z dużą ilością cholesterolu, który sam w sobie wcale nie jest zły a wręcz bardzo potrzebny co właśnie mikrouszkodzenia ścianek naczyń krwionośnych w połączeniu z nieprawidłową gospodarką wapniową.

Mleko homogenizowane jest zabójcze dla naszych tętnic, dlatego osobiście uważam, że jego sprzedaż powinna być zakazana. Tymczasem bardzo dużo takiego mleka można spotkać w naszych sklepach. Opakowania nie krzyczą „uwaga, mleko homogenizowane”, trzeba po prostu uważnie czytać etykietę. W niektórych dyskontach nie ma wcale dobrego mleka, jest albo mleko UHT, które mlekiem jest tylko z nazwy (o tym w innym wpisie) albo mleko homogenizowane. W tej sytuacji po mleko lepiej w ogóle nie sięgać. Ja swoje mleko kupuję w kooperatywie (niepasteryzowane, ale tylko w okresie jesienno-zimowym, latem bym się bała) a w sklepach kupuję mleko pasteryzowane w niskiej temperaturze, oczywiście niehomogenizowane.

Konkluzja: Mleka homogenizowanego nie powinno się pić w ogóle, podobnie jak innych produktów homogenizowanych (np. serków)!

Share on Myspace
Czytany 2956 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 30 sierpień 2015 21:52

Komentarze   

0 # Odżywianie dla zdrowia - energia i siła zgodnie z naturą - Mleko homogenizowaneAmelia23314 2015-08-22 15:11
Świetny wpis, oby takich więcej! Czy jest możliwość dodania się do mailingu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # RE: Odżywianie dla zdrowia - energia i siła zgodnie z naturą - Mleko homogenizowaneOdżywianie dla zdrowia 2015-08-24 18:47
Bardzo dziękuję. Już wkrótce opcja dodania adresu do mailingu będzie dostępna na stronie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


 

Zdrowie to jedynie kwestia nawyku,

wielu drobnych przyzwyczajeń,

które składają się na całość

a jedyną osobą, która może Cię uzdrowić

jesteś Ty sam.